Historia-pieniądz-herb. Opera selecta, Ryszard Kiersnowski

IH PAN, Warszawa 2008, s. 596, il. tabl. XLIII, 167x240 mm, oprawa twarda, ISBN 978-83-88909-59-7

EGZ. USZKODZONY.

Ryszard Kiersnowski (ur. 4 listopada 1925, w metryce styczeń 1926, w Wilnie, zmarł 7 lipca 2006). W 1930 studiował w Gimnazjum Zygmunta Augusta w Wilnie. Był żołnierzem AK. Studia historyczne odbył w latach 1945—1948 na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, następnie pracował w Warszawie w Zespole Badań nad Początkami Państwa Polskiego, a od 1954 w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie od 1961 jest profesorem i kierownikiem Pracowni Dziejów Polski Średniowiecznej. Napisał 11 książek i ok. 200 artykułów i mniejszych prac, przeważnie z zakresu numizmatyki i historii pieniądza w wiekach średnich.

Zbiór studiów powstałych w ciągu ponad półwiecza, a dotyczących historii pieniądza i numizmatyki (głównie wielkiej reformy monetarnej XIII - XIV w.), heraldyki oraz historii kultury i literatury.

Przypominamy 29 studiów Ryszarda Kiersnowskiego. Zostały one wzbogacone o nowe ilustracje specjalnie wykonane przez dr. Mateusza Boguckiego na podstawie okazów ze zbiorów Muzeów Narodowych w Warszawie i w Krakowie. Dalsze wzbogacenie nastąpiło dzięki uaktualnieniu literatury a zarazem też stanu wiedzy o problemach poruszanych w poszczególnych studiach. Dokonał tego głównie prof. Borys Paszkiewicz. Doszły przeto nowe źródła i nowe opracowania, które zmieniły nasze zapatrywania na niektóre zagadnienia. Okazało się jednak, że zasadnicze tezy Ryszarda Kiersnowskiego wytrzymały próbę czasu i zostały potwierdzone przez nowe badania.
Przypomniane więc zostały i przywrócone do obiegu naukowego cenne prace sprzed kilkudziesięciu lat. Zestawienie ich w nowej szacie, w jednym zbiorze obok siebie, przydało im jeszcze wartości. Szczególnie widoczne jest to w przypadku studiów zebranych w części II, które rekonstruują tom nigidy uprzednio fizycznie nieistniejący.
Stefan Krzysztof Kuczyński^ Stanisław Suchodobki